Δεδομένα
Πηγή των δεδομένων που χρησιμοποιώ είναι το wiki. Υποθέτω ότι όλες οι μονάδες είναι πλήρως αναβαθμισμένες (χρυσές). Τα βασικά δεδομένα είναι:| Οπλίτης | Γίγαντας | |
|---|---|---|
| Ζημία | 18+3=21 | 42+3=45 |
| Ασπίδα | 1+3=4 | 3+3=6 |
| Πόντοι χτυπήματος | 56 | 184 |
| Αριθμός σε πλήρες κύμα | 210 | 70 |
| Πόντοι χτυπήματος στο κύμα | 56*210=11760 | 184*70=12880 |
| Κόστος ανά κύμα | 3*210=630 | 12*70=840 |
Σενάριο 1
Ας υποθέσουμε ότι μας κάνουν επίθεση με 70 γίγαντες. Στον πίνακα βλέπουμε τι ποσοστό του στρατού χάνει ο καθένας στον πρώτο γύρο.| Εμείς | Μας κάνει ζημία | Του κάνουμε ζημία |
|---|---|---|
| 210 οπλίτες | (45-4)*70=2870 Δηλαδή 2870/11760=24.4% |
(21-6)*210=3150 Δηλαδή 3150/12880=24.5% |
| 70 γίγαντες | (45-6)*70=2730 Δηλαδή 2730/12880=21.2% |
(45-6)*70=2730 Δηλαδή 2730/12880=21.2% |
Σενάριο 2
Μέχρι τώρα φαίνεται ότι συμφέρει να έχει κάποιος οπλίτες αντί γίγαντες, γιατί είναι φθηνότεροι. Τι γίνεται όμως αν υπάρχουν και άλλες μονάδες στη μάχη; Ας υποθέσουμε ότι κάνουμε επίθεση σε πόλη με τείχη επίπεδο 10, όπου υπάρχουν 70 πυροβολητές θείου. Στο wiki βλέπουμε τη ζημιά που κάνουν οι πυροβολητές θείου (32) και τα τείχη πόλης (80). Ας δούμε τι ζημιά θα υποστούν οι μονάδες μας στον πρώτο γύρο.| Εμείς | Τείχη | Πυροβολητές | Συνολικά |
|---|---|---|---|
| 210 οπλίτες | (80-4)*7=532 | (32-4)*49=1372 | (532+1372)/11760=16.2% |
| 70 γίγαντες | (80-6)*7=518 | (32-6)*49=1274 | (518+1274)/12880=13.9% |
- Όταν υπάρχουν ξιφομάχοι και πυροβολικό στη μάχη
- Επειδή οι οπλίτες έχουν λιγότερα hit points, μετά τον πρώτο γύρο θα χαθούν περισσότεροι οπλίτες από ότι γίγαντες. Οπότε στον επόμενο γύρο η ζημιά που κάνει ο εχθρός θα είναι μεγαλύτερη ανά δικιά μας μονάδα, άρα το 2.3% διαφορά που βλέπουμε παραπάνω θα μεγαλώνει όσο περισσότερους γύρους κρατάει η μάχη
Δεν υπάρχουν σχόλια:
Δημοσίευση σχολίου